افغانستان: گزارش آكسيون مبارزه با خشونت علیه زن!

در تاریخ ٢٤ نوامبر ٢٠١٧ يك آكسيون از طرف حزب همبستگي برگذار شد كه به مناسبت روز مبارزه با خشونت بر علیه زن بود.
اين آكسيون در حالی برگذار شد كه ما در هفته گذشته شاهد خودكشي يك دختر جوان در دانشگاه كابل در فاكولته وترنري (دانشکده دامپزشکی) بوديم. بنابر گزارشهای رسيده اين حاثه در اثر برخورد نادرست استاد مربوطه براي پايان نامۀ اين دانشجو بود كه به دلیل فشار رواني زياد منجر به خودکشی وی شد.

زنان افغانستان در اين جامعه ارتجاعي طبقاتي به طور روزمره قرباني خشونت هاي وحشتناك، از شهر ها گرفته تا ولسوالي ها و قريه ها قرار می گیرند. هر چند از نقطه نظر اجتماعي باید زنان در عرصه هاي اجتماعي با مردان مساوی باشند، ولي در جامعه عقب مانده افغانستان زن به مثابه كالا و شي برآورد و استفاده شده، و يك جنس دومي و فاقد نيرو تلقي ميگردد. زن از تمام مزاياي اجتماعي، از تحصيل گرفته تا حق ازدواج و طلاق و ديگر حقوق مدني بدور نگهداشته ميشود، و چون اساس جامعه طبقاتي است و اخلاقيات هيئت حاكم اخلاق کل جامعه است و حاكميت يك مشت ارتجاعيون باندهاي جهادي است كه دست پرورده امپرياليسم امريكا هستند؛ و اينها آنچه بر اساس محاسبات براي جامعه در حوزه مذهب قرار دارد را به مردم می دهند تا مردم آنرا عملي كنند. كه اينجا لذا ما تمام جنايات روزمره عليه زنان را متكي بر قوانين تصويب شده زن ستيز مي دانیم.

با جناياتی كه در طول تاريخ معاصر افغانستان از سوي دستگاه ارتجاعي و بوركراتيك صورت گرفته هيچ مجرمی در دادگاه مورد پيگيري قرار نگرفته است بلكه برعکس، با وجود جنايات انجام داده شده عليه زنان، باز هم در بلند ترين پايه هاي اجتماعي قرار گرفته اند. از جمله ميتوان به جنايت عليه فرخنده كه در چند كيلومتري ارگ رياست جمهوري و در زير ديد مسولان امنيتي توسط گروهی از افراد خشمگين و پر از كينه و کوته بين بصورت دسته جمعي يك دختر بي دفاع را تكه تكه و در مركز شهر كابل به اتش كشاندند و از ميان بردند؛ اما با محاكمه دروغين و كاذبانه توسط رژيم افكار مردم را در دفاع از اين جنايت نابخشودني فريب دادند و در نهايت مجرمين از بند رها و آزاد ميگردند. كه مردم ستمديده و زجركش افغانستان اين جنايات وحشتناك عليه زنان را كه بخصوص در طول حضور ديموكراسي سوري اشغالي امپرياليسم امريكا و رژيم هاي دست نشانده آن صورت گرفته نه مي بخشند و نه فراموش ميكنند!

جنايات عليه زنان بيداد ميكند و اين ها تماما ناشي از حکومت سرمايه داري ناقص الخلقه حاكم است كه از سوي امپرياليسم حمايت ميشود. زنان كارگر مي توانند براي رهاي از ستمی كه برآنها روا داشته شده و ناشی از همین جامعه طبقاتي است را با سازمانيابي در محلات كار و كارخانه و محيط هاي زيست و دانشگاه ها و مراكز تجمعي فراهم شده از سوي دولت در بخش نهادهاي جامعه مدني و ديگر محل هاي زنان بصورت مخفيانه و مستقلانه از پايين سازمان و شكل دهند. بدون برخورداری از  يك برنامه ضد سرمايه داري و اقدام ضد سرمايه داري از سوي خود زنان و تشكلات مستقل ديموكراتيك براي مبارزه و ايجاد هسته هاي انقلابي با يك برنامه كه از درون مبارزات پيگير شكل بگيرد تضمينی برای خلاصی زنان از ستم مضاعفی که بر آنها روا داشته می شود نخواهد بود.

زنان و مردان كارگر در يك اتحاد طبقاتی، شانه به شانه مي توانند اقدام ایجاد تشکلات مستقل، و با مدنظر داشتن يك حزب پيشتاز انقلابي، با هم در خط مبارزاتي بر ضد دولت سرمايه داري حاكم، و با همبستگي جنبش هاي انقلابي و سوسياليستي منطقه و جهان خود را پيوند زده و وارد كارزار هاي ضد سرمايه داري گردند.

قابل ياد اوري است كه مبارزات و فمينيست گرايي در سطح برنامه و اقدامات تمام احزاب سياسي موجود؛ احزاب خود ساخته و جدا از خط مبارزه زنان براي رهايي است و ماهيت كل احزاب فعلي كه زير قانون اين رژيم دست نشانده فعاليت ميكند كلاً كار «ان. جی. او.»-ای بوده و در خدمت تقويت دستگاه سرمايه داري حاكم هستند. اين نهاد هاي وابسته به رژيم براي زنان آواز بلند ميكنند اما كلن اينها تا الحال يك ماهيت سازشكارانه با بورژوازي را داشته اند و جز از برنامه هاي و تعين مسايل ملي ديموكراتيك فراتر رفته نمي توانند، حال آنكه با اين برنامه هاي تهي و خالي زنان و مردان زحمتكش افغانستان هرگز نمي توانند تعیين كننده سرنوشت خویش شوند و لذا چنين برنامه ها ارتجاعي هستند. قسميكه اشاره شد راه رهايي زنان و مردان پرولتر با ديگر اقشار تحت ستم جامعه گره عميق در برنامه، تشكيل حزب پيشتاز انقلابي و تدارك انقلاب سوسياليستي دارد كه خودرهايي مي تواند در چنين ظرف تحقق بيابد.

در آكسيون متذكره از طرف فعالين كميته اقدام كارگري افغانستان نيز دخالت هایی انجام شد. از جمله توانستند با شعار هاي مناسب و ريشه ايي در آن حضور بيابند كه در ذيل انتشار ميابد.

پيش بسوي ايجاد هسته هاي مستقل زنان

پيش بسوي مبارزه ضد سرمايه داري

پيش بسوي اتحاد زنان و مردان كارگر

پيش بسوي تدارك و ايجاد حزب انقلابي

كميته اقدام كارگري افغانستان

٢٥ نومبر ٢٠١٧

—————

گزارش دريافتي از آكسيون ديروز مورخه ٢٤ نومبر ٢٠١٧

(توسط يكي از فعالين كميته اقدام كارگري افغانستان)

گردهمایی در رابطه با دفاع از حقوق زن واقع در پارک شهر نو جنبه شعاری داشت، به قسمی بی برنامه گی و بی پلانی جمع دادخواه را نشان میداد. سلاح شان جز شعار دادن چیزی دیگری نبود.خوب کسانیکه اکثرا در جمع داد خواه اشتراک کرده بودند نا آگاهانه شعار میدانند حتی شعار را نميتوانستند تجزیه و تحلیل کنند.

چنین گردهمایی ها شکل پروژه یی دارند. فقط مسؤلین رده اول مزد دریافت کرده بقیه به مثل هیزم  مصرف میشوند. خطر امنيتي که  تجمعات از سوي گروه هاي مسلح مورد تهديد قرارگيرند، بالا است. صد ها چنین گردهمایی تغییرات را به نفع نیم پیکر جامعه (زن) به بار نمی آورد. پس باید از این روش کار جلوگیری کرد تا شکار عمل زشت (انتحار) مخالفین نظام نگردیم. ما شاهد گردهمایی در چندین روز اخیر بوده ایم که عوام مردم قربانی گردید. یک نکته دیگر اینکه دادخواهان بخاطر دفاع از حقوق زن گرد هم آمده بودند ولی تصاویر بعضی از افراد بانفوذ را به شکلی از اشکال مسخره آمیز با خود داشته که این خود جمع را به دور از مسله زن نگه ميدارد، و درزها و افتراق ایجاد میگردد. از نقطه نظر دیگری اشتراک در هر گردهمایی که صورت میگیرد ادا کردن وظیفه انسانیست است، ولی نه به چنین چیزی که گذشت.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s